Nepodceňujme varroázu, zejména ne letos.

V posledním časopisu Včelařství č.7 vyšel článek dr. Ing. Františka Kamlera s názvem „Nepodceňujme letní monitoring výskytu Varroa destructor“. I při jiných příležitostech byla včelařská veřejnost v souvislosti s mimořádným vývojem počasí od jara letošního roku několikrát upozorněna na možné nadměrné rozmnožení roztočů ve včelstvech v letních měsících, a to až do té míry, která ohrožuje život včelstev.

Zdaleka ne všechny ZO a OO ČSV mají zorganizováno systematické sledování vývoje této nákazy kombinací známých metod, aby získali poznatky co nejvíce objektivní. Ale z četných ústních sdělení od zodpovědných funkcionářů i od jednotlivců z řad chovatelů, stejně i z vlastních pozorování, lze vyvodit závěr, že varroáza nabyla takové intenzity, která s velkou pravděpodobností ohrozí zimní generaci včel. Důsledky takového stavu známe z období let 2007/2008.

Proto je nejvyšší čas zorganizovat a provést příslušná léčebná opatření. Letošní včelařský rok z chovatelského hlediska nejprve vypadal velmi slibně, ale výkyvy počasí a především mimořádné sucho ho nasměrovaly mezi výnosově slabé. Za daného stavu bychom neměli našim včelstvům ještě více uškodit zanedbáním péče o jejich zdraví.

Stříbro, 18.7.2014.

MVDr Jan Krabec,
Předseda Komise RV pro zdraví včel.


Hledat


Menu


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Aktuality

Tomáš Procházka: Včelaři 18.5.2018

Spolupráce člověka a společenství sociálního hmyzu nepřestává fascinovat profesionály i amatéry ani v 21. století. V dokumentu o včelách a včelařích se Tomáš Procházka pokouší mezi několika vesnickými i městskými včelaři zjistit, jak jistá forma soužití s hmyzem může ovlivnit lidský život.

Rojení přeje rebelkám 9.5.2018

Některé dělnice rebelují i ve včelstvech, která jsou zcela v pořádku. Jakmile mají příležitost, podstrkují tajně svá trubčí vajíčka.

Jak jsem potkal úhyny 18.4.2018

Článek k zamyšlení, od Karla Jiruše.

Včelám může prodloužit život sladkovodní řasa, zjistili vědci 4.9.2016

Úbytku českého včelstva by mohl zabránit nečekaný pomocník, sladkovodní řasa chlorella. Zjistili to vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Chlorella totiž obsahuje násobně víc bílkovin než včelami opylovávané květy, podle všeho působí i proti jejich stresu.

Vláda projedná dotace pro včelaře, měly by být vyšší 18.7.2016

Včelaři dostanou v následujících třech letech 232 milionů korun dotací. V uplynulých třech letech mohli získat 195 milionů, rozpočet včelařského programu tak vzroste zhruba o pětinu. Polovina peněz bude z českých zdrojů, zbytek z evropských peněz, předpokládá ministerstvo zemědělství. O vládním nařízení, kterým se upřesňují některé možnosti čerpání dotace, bude ve středu jednat vláda.

Starší »

Návštěvy (od 5.10.2009)