20120414-Tlumení nákaz

Postřehy sobotního odpoledne

Sobota odpoledne 14.dubna 2012, 14,00hod., Lhota u Vlachnovic. To je to místo, kde pokračuje cyklus vzdělávání včelařů Mladošovice pro rok 2012. V toto sobotní odpoledne mezi nás zavítal učitel včelařství přítel Stanislav Pánek z Pištína, aby nám něco pověděl o včelích nemocech, nákazách a podobných nepříjemnostech se kterými se naše včely a tedy i naši včelaři setkávají. Přítel Pánek je včelař s více jak šedesátiletou praxí a má tedy mnoho co říci nám začátečníkům. Bylo velmi poutavé a zajímavé jej  poslouchat, neboť praktická zkušenost a její převyprávění je docela něco jiného, než suchá teorie, byť hezky napsaná v učených knihách. Přednáška nám také dala orientaci o nákazové situaci především v našem nejbližším okolí, tedy v okrese České Budějovice. Bohužel tato situace není nikterak růžová, byť se nás zatím jako ZO bezprostředně netýká pokud jde o napadení včelstev morem včelího plodu. To ale neznamená, že to tak bude i nadále. Přítel Pánek ve své přednášce několikrát zdůraznil otázku hygieny, především v obměňování včelího díla, kdy apeloval na  potřebu obměny díla alespoň z jedné čtvrtiny ročně. Pokud jde o výskyt roztoče varroa destructor v našich včelstvech je to problém týkající se nás všech. Nakonec minimálně jednou ročně se o tom přesvědčujeme v souvislosti s vyšetřením zimní měli právě na přítomnost tohoto roztoče. Hovořilo se také o nosemě, která jakoby byla tak trochu opomíjena. Téma dnešní přednášky nebylo optimistické, ale o problémech nemocí včel je zapotřebí hovořit, abychom si více ujasňovali jak s nimi bojovat a jak tedy udržovat naše včelstva v relativně dobrém zdravotním stavu. Myslím, že mohu odpovědně konstatovat, že sobotní odpoledne ve Lhotě bylo velmi zajímavé a přínosné pro všechny zúčastněné. Poděkování na tomto  místě patří  především našemu příteli Stanislavu Pánkovi za to, že byl tak laskav a předal nám své praktické zkušenosti. Poděkování rovněž patří našim děvčatům Milušce Pernické, Jarušce Groserové  a příteli Pavlu Kučerovi za přípravu jednací místnosti a  vzornou obsluhu nás všech. 

Další pokračování vzdělávacího cyklu je plánováno na neděli 27.května, kdy mezi nás zavítá přítel ing. Aleš Křenek a budeme se zabývat otázkou chovu matek. Praktické ukázky proběhnou na stanovišti přítele Martina Peterky ve Lhotě. Všichni, kdo máte zájem něco se dozvědět o chovu matek jste srdečně zváni.

Miroslav Jelínek


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentáře účastníků k přednášce


Hledat


Menu


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Aktuality

Tomáš Procházka: Včelaři 18.5.2018

Spolupráce člověka a společenství sociálního hmyzu nepřestává fascinovat profesionály i amatéry ani v 21. století. V dokumentu o včelách a včelařích se Tomáš Procházka pokouší mezi několika vesnickými i městskými včelaři zjistit, jak jistá forma soužití s hmyzem může ovlivnit lidský život.

Rojení přeje rebelkám 9.5.2018

Některé dělnice rebelují i ve včelstvech, která jsou zcela v pořádku. Jakmile mají příležitost, podstrkují tajně svá trubčí vajíčka.

Jak jsem potkal úhyny 18.4.2018

Článek k zamyšlení, od Karla Jiruše.

Včelám může prodloužit život sladkovodní řasa, zjistili vědci 4.9.2016

Úbytku českého včelstva by mohl zabránit nečekaný pomocník, sladkovodní řasa chlorella. Zjistili to vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Chlorella totiž obsahuje násobně víc bílkovin než včelami opylovávané květy, podle všeho působí i proti jejich stresu.

Vláda projedná dotace pro včelaře, měly by být vyšší 18.7.2016

Včelaři dostanou v následujících třech letech 232 milionů korun dotací. V uplynulých třech letech mohli získat 195 milionů, rozpočet včelařského programu tak vzroste zhruba o pětinu. Polovina peněz bude z českých zdrojů, zbytek z evropských peněz, předpokládá ministerstvo zemědělství. O vládním nařízení, kterým se upřesňují některé možnosti čerpání dotace, bude ve středu jednat vláda.

Starší »

Návštěvy (od 5.10.2009)